عيد نوروز از ديدگاه قرآن واحاديث

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیلنوروز نظاره‌گر ثبت رويدادهايي بوده است که اصل و حيات زندگاني بشر در کره خاکي را رقم زده است، به طور مثال مي‌توان از زنده‌شدن هزاران انسان مرده و آغاز حکمراني حضرت سليمان(ع) نام برد.

عيد نوروز از آداب و آيين‌هاي باستاني نزد ايرانيان به شمار مي‌رود. اين روز، روز اول فروردين است که ايرانيان و برخي کشورهاي همسايه و جهان در اين روز به مناسبت اولين روز سال و آغاز سال هجري شمسي جشن مي‌گيرند،(1) يعقوبي و برخي ديگر از مورخان و منجمان درباره اين روز همان حرف ابوريحان را گفته و اين روز را عيد بزرگ ايرانيان نام نهاده‌اند، از مراسم اين روز عيدي دادن و هديه دادن است که مردم به شاهان و بزرگان تقديم مي‌کردند و گاهي نيز بزرگان به مردم هديه مي‌کردند.(2)

پس از آمدن اسلام به ايران و ايجاد رابطه فرهنگي ميان ايرانيان و مسلمانان معاصر پيامبر اکرم(ص) و پس از آن، جمله آداب و رسومي که مورد توجه واقع شد، اين روز بود. مردم ايران به رسم ديرينه به بزرگان خود از جمله به پيامبر(ص) هديه‌اي دادند، چنان که از ابن عباس نقل شده در اين روز به حضور پيامبر اکرم(ص) در جام سفيد رنگ پر از حلوا آوردند، حضرت(ص) فرمود: اين چيست؟ گفتند: امروز روز نوروز است، پرسيد که نوروز چيست؟ گفتند: عيد بزرگ ايرانيان است، حضرت(ص) درباره نوروز جملاتي گفت که از آن‌ها فهميده مي‌شود اين روز قرين با مناسبت‌هايي در گذشته و روز مهمي بود که گروه کلام مرکز مطالعات و پاسخگويي به شبهات حوزه علميه قم به برخي از موارد اشاره مي‌کند:

1. در اين روز خداوند هزاران مردم را پس از مرگشان زنده کرد و بر آن‌ها باران بارانيد.

2. اين روز روزي است که سليمان پيامبر بر تخت پادشاهي نشست.

3. در اين روز فرشته‌اي به نام پيروز ارواح را براي آفرينش مردم حرکت داده است (آغاز آفرينش انسان).

4. اين روز بهترين ساعات خورشيد و بهترين روزهاست.

5. اين روز، نوروز، نام خداوند است، ظاهراً آيه «کلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ»(3) درباره اين روز است، خداوند در هر روز در مواهب و بخشش‌هاي جديد و تازه اي به بندگان خود مي‌بخشد، از اميرمؤمنان(ع) در تفسير اين آيه نقل شده که خداوند هر روز چيزهاي تازه‌اي مي‌آفريند که وجود نداشته است، «... و من احداث بديع لم يکن...»؛ يعني خداوند متعال نوآوري‌هاي فراوان از نعمت‌ها و موجودات دارد، علاوه بر اينکه آفريدگان در استمرار وجود به قدرت لايزال او وابسته‌اند، علاوه بر آن آفرينش‌هاي جديدي در حال آفرينش هستند،(4) مرحوم علامه طباطبايي نيز در تفسير اين آيه فرموده، منظور درخواست آسمانيان و زمينيان از خداوند است که نيازهاي خود را به زبان و غير زبان از خداوند مي‌گيرند، از جمله وابستگي وجودي از حضرت حق دارند،(5) يعني پايدار بودن وجودشان از خداوند است، از اين تفاسير مي‌توان يافت که حديث مذکور درست است که نوروز را از نام خداوند و از اوصاف جل جلاله گرفته‌اند، چون خداوند هر لحظه نوآفرين است و هر روزي که پروردگار متعال به آفرينش نو مي‌پردازد، علاوه بر اينکه حيات نو به هستي و موجودات مي‌دهد، از زبان ائمه(ع) نيز مقارناتي درباره نوروز ذکر شده که قابل توجه است که در ادامه ذکر مي‌شود.

6. آغاز حيات در هستي.

7. روز پيمان گرفتن خداوند از مؤمنان براي اظهار عبوديت و اقرار به ولايت ائمه(ع).

8. در برخي روايات اين روز را روز فرج و پيروزي حضرت صاحب الامر مهدي موعود(عج) ناميده‌اند که در اين روز خداوند او را بر تمام گمراهان پيروز خواهد کرد.

9. گفته شده در اين روز باد آغاز به وزيدن گرفت و آفريده شده شايد حکمت بادي بودن بيشتر اين روزها همين مسأله باشد که زمين را از خواب زمستاني بيدار مي‌کند.

10. آغاز رويش گل‌ها در زمين را نيز به اين روز نسبت داده‌اند.

11. همچنين گفته شده خورشيد در اين روز آفريده شده و آغاز به تابش کرده است.(6)


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 9099071613

شماره تماس دوم از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل